Ověřování listin a podpisů
Zákon č. 21/2006 Sb., o ověřování shody opisu nebo kopie s listinou a o ověřování pravosti podpisu a o změně některých zákonů (zákon o ověřování), ve znění pozdějších předpisů.
Legalizace
Legalizací se ověřuje, že žadatel listinu před ověřující osobou vlastnoručně podepsal nebo podpis na listině uznal za vlastní. Legalizací se ale nepotvrzuje správnost ani pravdivost údajů uvedených v listině ani jejich soulad s právními předpisy a ověřující úřad za obsah listiny neodpovídá.
K prokázání totožnosti je nutné předložit:
- Občanský průkaz nebo cestovní doklad, jde-li o státního občana ČR, průkaz o povolení k pobytu nebo cestovní doklad anebo průkaz totožnosti občana členského státu EU.
- Jde-li o cizince, průkaz žadatele o udělení azylu, jde-li o osobu, která podala žádost o udělení azylu.
- Průkaz o povolení k pobytu azylanta, jde-li o osobu, které byl udělen azyl.
- Průkaz žadatele o udělení dočasné ochrany, jde-li o osobu, která podala žádost o udělení dočasné ochrany nebo průkaz cizince požívajícího dočasné ochrany, jde-li o osobu, které byla udělena dočasná ochrana.
Legalizace se neprovede:
- Je-li podpis vyhotoven jinými písmeny než písmeny latinské abecedy.
- Jde-li o legalizaci podpisu na listině, která neobsahuje žádný text.
- Je-li legalizován podpis na listině, která je psána v jiném než českém nebo slovenském jazyce a není-li současně předložena v úředně ověřeném překladu do jazyka českého.
Správní poplatek:
Správní poplatek je ve výši 30 Kč za každý ověřovaný podpis.
Výpis je možné získat na kterémkoliv z kontaktních míst veřejné správy Czech POINT.
Vidimace
Vidimací se ověří, že opis nebo kopie se doslova shoduje s předloženou listinou nikoliv však, že údaje na předkládané listině jsou v souladu s právními předpisy či pravdivé a správné. V souladu se zákonem o ověřování ověřující úřad za obsah vidimované listiny neodpovídá. Vidimovat lze všechny listiny, u kterých to přímo nezakazuje zákon o ověřování.
K vidimaci je potřeba:
Předložit originál nebo již ověřenou listinu.
Vidimace se neprovede:
- Je-li listinou, z níž je vidimovaná listina pořízena, občanský průkaz, cestovní doklad, zbrojní průkaz, řidičský průkaz, vojenská knížka, služební průkaz, průkaz o povolení k pobytu cizince, rybářský lístek, lovecký lístek nebo jiný průkaz, vkladní knížky, šeky, směnky nebo jiné cenné papíry, losy, sázenky, protesty směnky, geometrické plány, rysy nebo technické kresby.
- Je-li listina, z níž je vidimovaná listina pořízena, psána v jiném než českém nebo slovenském jazyce a neovládá-li ověřující osoba jazyk, v němž je listina psána a není-li současně předložena v úředně ověřeném překladu do jazyka českého.
- Je-li listina psaná plastickým písmem.
- Jsou-li ve vidimované listině změny, doplňky, vsuvky nebo škrty, které by mohly zeslabit její věrohodnost.
- Jestliže se vidimovaná listina doslovně neshoduje s listinou, z níž byla pořízena.
- Není-li z vidimované listiny patrné, zda se jedná o prvopis, již ověřenou vidimovanou listinu, opis nebo kopii pořízenou ze spisu nebo stejnopis.
Správní poplatek:
Správní poplatek je ve výši 30 Kč za každou vidimovanou stránku formátu A4.
Výpis je možné získat na kterémkoliv z kontaktních míst veřejné správy Czech POINT.