Nové street art v Chýni

Další obrazy v Chýni

Autobusová zastávka v ulici Ke Skále sváděla léta ke čmáranicím, které otravovaly náladu jak majitelům zdi, tak kolemjdoucím. Obec se tedy se svolením majitelů obrátila opět na umělce, kteří nám v září 2018 vytvořili projekt 100 let hrdosti národa v obrazech, jenž se stal mediálním hitem. Nikola Vavrouš, který pod názvem Khoma sám nebo spolu s kolegy z branže vytváří obrazy na zakázku po celé republice, navrhl tématem odkázat na stránku bytustka.cz, kterou podporuje. Stránka s úžasnou interaktivní grafikou se zaměřuje na problematiku týrání dětí. V současnosti se nahlašuje ročně až 10 tisíc případů týrání. Nikola vytvořil malbu během dvou dnů, prvky hor zakomponoval do terénu okolo zdi a obec má v plánu zjara dosít do okolní trávy luční máky (Chýně se jimi každé léto červená), takže celkový vjem obrazu se symbolicky propojí s realitou.

Vedení obce se rozhodlo podpořit tento projekt jako aktuální, důležitý, navíc umístění blízko školy a hřiště bylo více než symbolické. Nikola Vavrouš vytvořil tentokrát dílo pouze za náklady na materiál, cestu a nocleh, protože někdy se zápal pro práci, radost z vytvoření něčeho užitečného nedá ani penězi vyčíslit. Jak se sám vyjádřil: „prostě mě to baví“. Pro nás bylo motivací, že i nevzhledný šedý kout může pomoci nebo prozářit něčí budoucnost.

Petra Kubinová, komunitní koordinátorka

Byt1

byt2

Registrace k odběru informací Obecního úřadu Chýně

Pro registraci k odběru aktuálních informací z obce, novinek a chystaných akcí nám, prosím, napište na mail: ou@chyne.cz