Změny autobus a vlak

Aktualizováno 31.8.2018.

Po dobu stavby a uzavření silnice na Chrášťany se od 10.9.2018 lehce posunou jízdní řády v ranní špičce, tak aby od 5:52 do 8:50 byl interval z Chýně každých 20 (minut - 2 vyjímky 21 a 22min). 

Jízdní řády ke stažení zde:

347 a 358

Jak jsme již avizovali, blíží se začátek školního roku a s ním i řada změn, které sebou přinese doprava:

- na žádost řady maminek bude linka 347, jako první ve Středočeském kraji, zajišťována výhradně nízkopodlažními autobusy;
- od 1.9.2018 začnou všechny autobusy linky 347 a 358 zajíždět na novou zastávku „Chýně, nádraží“;
- nejvýraznějších změn dostál víkendový jízdní řád, kde se snížila doba mezi spoji z hodiny na 45 minut ve směru na Prahu a dále došlo i k přidání spoje ve večerních hodinách;
- od 10.9. bude v pracovní den přidán jeden spoj po 8.hodině ranní ve směru na Zličín v pracovní den.

Přílohou si můžete stáhnout kompletní jízdní řády

A proč není nových spojů více? Důvodů je dle vyjádření ROPID více:

- Autobusy z Chýně vyjma pár spojů ve špičkách jezdí průměrně 7-10 osob. Naposledy bylo sčítání prováděno v červnu 2018 a ke zvýšení, které jsme očekávali po předchozích změnách, bohužel nedošlo. Ve srovnání s Rudnou, ale i Jinočany má Chýně nižší obsazenost spojů o více jak 70% osob na spoj.
- Rentabilní obsazenost autobusů je mezi 40 až 45 osobami a tohoto čísla dosáhne Chýně (včetně zastávky Žitná) pouze na 3 spojích.
- Ve špičkách mezi 7-8h ranní a 12-13h nejsou k dispozici autobusy ani řidiči.

Za obec je pak hlavní argument cena. Chýně doplácí na jeden spoj autobusů nejvíce na obyvatele nejen z okolních obcí, ale i jako jedna z nejvíce z celého Středočeského kraje a to 360 Kč na každého obyvatele ročně. Průměr u ostatních obcí je cca 100 Kč. Hlavním faktorem je nerovnoměrné rozložení plateb Středočeského kraje na základní dopravní obslužnost. I přes sliby posledních let, se na změně z pozice kraje stále nezačalo pracovat. Poslední informací je, že další projednání a změny budou ve vztahu s integrací dalších oblastí na přelomu roku 2018/2019.

VLAK
V příloze dáváme k dispozici i návrh nového jízdního řádu pro trať č. 122 (S65), který by měl platit od 9.12.2018. Jízdní řád je k dispozici i na stránkách SŽDC.

Dotaz, jaký je tedy průzkum? - doplněno 28.8.2018

Přikládáme ho k prostudování. Je z loňského roku a probíhal ve středy ve sledovaném období a zprůměrované hodnoty jsou k dispozici. Měření probíhá fyzicky sčítáním osob nbastupujících a vystupujících. Letošní jsme reklamovali termín sčítání, protože řada lidí při budování obchvatu Chrášťan přesedlala zpět do auta a způsobil by škrtání spojů, takže se bude v průběhu podzimu opakovat.

bus

Váš OU 

Registrace k odběru informací Obecního úřadu Chýně

Pro registraci k odběru aktuálních informací z obce, novinek a chystaných akcí nám, prosím, napište na mail: ou@chyne.cz